5 zajímavostí o betonu

Betonová šeď bývá často považována za synonymum nudy, fádnosti a jednotvárnosti. Proto možná překvapí, kolik zajímavostí tento masově rozšířený stavební materiál skrývá.

1. Nejoblíbenější stavební materiál na světě

Beton je 2x užívanější než kterýkoliv jiný materiál ve stavebnictví. Důvodem jsou jednak jeho nenahraditelné vlastnosti – tvárnost, pevnost a odolnost, tak jeho snadná dostupnost. Základní materiály nutné k namíchání většiny druhů betonu (cement, voda, písek, štěrk a vzduch) jsou totiž hojně rozšířené, a není tak problém je sehnat kdekoliv na světě. Globálně je pak objem ročně vyprodukovaného betonu odhadován na 6 miliard m3, přičemž toto číslo rok od roku stoupá a neustále vznikají nové netradiční druhy tohoto materiálu.

 

2. Beton vynalezli staří Římané

Všeobecně se má za to, že beton vynalezli staří Římané, materiál podobný betonu byl ale použit už při stavbě egyptských pyramid. Starověký beton se od toho dnešního ovšem lišil – byl složen z vápna, vody a sopečného popelu z Vesuvu. O odolnosti takto vzniklého materiálu svědčí celá řada zachovalých antických památek (například římský Pantheon). S pádem Římské říše upadlo i užívání betonu, za jehož znovuobjevení v 18. století vděčíme britskému inženýrovi Johnu Smeatonovi.

 

3. Edison byl posedlý betonem

Dalo by se lépe vysvětlit 49 patentů týkajících se betonu, které tento slavný americký vynálezce za svůj život posbíral? Kromě stavby prefabrikovaných betonových domů Edison neúspěšně experimentoval například s výrobou betonových klavírů nebo nábytku.

 

4. Beton pomohl Britům (na rozdíl od Francouzů) vyhrát válku

Bunkry z betonu sice za druhé světové války nezachránily Československo ani Francii, netradiční využití betonu ale v prvních měsících války značně pomohlo při obraně Velké Británie před německými nálety. Na jižním pobřeží Anglie stále můžete narazit na obří betonová parabolická zrcadla, která měla za cíl odrážet zvuk blížících se bombardérů. Jejich úkol ale záhy přebral nový vynález – radar.

 

5. Betonoví rekordmani

Nejvíce betonu se spotřebuje při stavbě přehrad, proto nepřekvapí, že největší betonovou stavbou na světě jsou čínské Tři soutěsky. Tato 185 metrů vysoká a více než dva kilometry dlouhá hráz byla postavena mezi lety 1994 a 2006 a bylo kvůli ní přemístěno 1,3 milionu obyvatel. Nejvyšší betonovou konstrukcí je pak 423 metrů vysoký Trump International Hotel and Tower v Chicagu.

Je tedy více než jasné, že i když je beton většinou šedý, rozhodně není nudný. Ať už se ale rozhodnete benovat cokoliv, obraťte se na nás!

Autor článku:www.wachal.cz